Track & Field Has Strong Showing At Drake Alternative, Rusty Gusties Shine

Posted on April 29th, 2017 by

COMPLETE RESULTS | PHOTO GALLERY

ST. PETER, Minn. – The Gustavus men’s and women’s track & field teams hosted the 17th Annual Drake Alternative meet Saturday and produced a number of first place finishes. A strong contingent of Gustavus alumni, affectionately known as “Rusty Gusties,” also competed and had a strong showing.

“I love having alumni come back and the fact that so many come back shows what a strong community our program is,” Head Coach Dale Bahr said. “We were fortunate to see so many good performances with the current team. We went out and competed hard on a day that was a little windy and chilly, but we had positive results all around.”

Below is a list of the top Gustavus student-athletes in each event.

Women

Alumni Mile

  1. Caitlin Fermoyle, 5:55.87
  2. Beth Hauer, 6:01.55
  3. Marit Sonnesyn, 6:07.86

Long Jump

  1. Anna Neeser, 16-2.25

Javelin

  1. Marisa Morgan, 121-5

4×100-meter relay

  1. Adonya Gray, Mallory Butchko, Lindsey Schmidt, Kayla Stowell, 49.86

4×400-meter relay

  1. Megan Hill, Lydia Hayes, Tierney Winter, Abigail Schnabel, 4:19.44

3000-meter steeplechase

  1. Emily Sands, 11:28.16
  2. Olivia Rosenow, 11:51.41

Triple Jump

  1. Neeser, 33-3.75

Hammer Throw

  1. Katie Keelin, 149-0

5000-meter

  1. Gabriela Passmore, 19:00.00

1500-meter

3. Tierney Winter, 4:54.30

4. Sadie Novak-Klug, 4:56.65

100-meter

  1. Kayla Stowell, 12.41

100-meter hurdles

  1. Alexandra Anderson, 16.86

High Jump

  1. Anderson, 4-11

200-meter

  1. Lindsey Schmidt, 26.27

400-meter hurdles

  1. Mallory Butchko, 1:15.33

800-meter

  1. Lydia Hayes, 2:24.71

Pole Vault

  1. Mallory Butchko, 9-8

400-meter

  1. Megan Hill, 1:03.23

Discus

  1. Madison Carlson, 104-4

Shot Put

  1. Bailey Van Den Heuvel, 30-9.75

Men

Alumni Mile

  1. Joe Renier, 4:54.61
  2. Nick Ross, 5:02.19
  3. James Sorenson, 5:11.66

400-meter

  1. Sam ReMine, 51.00

400-meter hurdles

  1. Ed ReMine, 55.42

Shot Put

  1. Michael Hensch, 51-2.75

Javelin

  1. Hensch, 161-7

800-meter

  1. Ben Madigan, 1:56.77
  2. Ryley Sandberg, 1:57.35

5000-meter

  1. Carston Dammann, 15:40.57
  2. Leighton Becher (Rusty Gustie), 15:42.36

4×400-meter relay

  1. Ben Madigan, Sam ReMine, Ed ReMine, Alex Fredrickson, 3:23.97

1500-meter

  1. Evan Jones, 4:05.76

110-meter hurdles

  1. Trevor Maxwell, 15.84

3000-meter steeplechase

  1. Thomas Knobbe, 9:43.83

High Jump

  1. Nelson Finne, 5-8.75

4×100-meter relay

  1. Daniel Trentacoste, Sam ReMine, Sean O’Connell, Ed ReMine, 43.83

100-meter

  1. Jack Blaney, 11.22
  2. Sean O’Connell, 11.32

200-meter

  1. Blaney, 22.65

Long Jump

  1. Cameron Jackson, 19-8.75

Hammer Throw

  1. Hensch, 174-6

Triple Jump

  1. Alvin Onkware, 42-2.25

Discus

  1. Hensch, 137-4

Future Gustie 25-meter

  1. Theodore Siewert, 9.04h

Gustavus next competes at the Minnesota State-Mankato Twilight Meet at 3:30 p.m. Wednesday.

 

Comments are closed.