Swim and Dive Teams Win MIAC Duel at St. Olaf

Posted on November 13th, 2021 by

Results

NORTHFIELD, Minn. – The Gustavus swimming and diving teams were victorious in a conference meet at St. Olaf on Saturday. The Gustie women won 159-125, while the men impressed with marks of 220 to the Oles 77.

On the women’s side, scoring 159 points the squad was highlighted with complete podium finishes in the 50 free and the 400 free relay.

1M Diving

2. Emily An – 161.20

3. Emmalyn Dickerson 153.30

200 Medley Relay

2. Mikayla Witte, Leah Soukup, Emily Pearson, Abby Yartz – 1:53.26

3. Hannah Jones, Izzy Delaney, Lillie Ortloff, Alison Gilles

1000 Freestyle

2. Annika Johns – 11:28.40

3. Teegan Jass – 11:30.38

200 Freestyle

2. Marit Isaacson – 1:57.58

100 Backstroke

1. Mikayla Witte – 1:01.08

2. Abby Yartz – 1:02.69

100 Breaststroke

2. Leah Soukup – 1:11.88

200 Butterfly

2. Lillie Ortloff – 2:25.31

3. Emily Pearson – 2:27.09

50 Freestyle

1. Lucy Peterson – 24.82

2. Abby Yartz – 25..65

3. Alison Gilles – 26.20

100 Freestyle

2. Lucy Peterson – 54.72

3. Hannah Jones – 56.41

200 Backstroke

1. Mikayla Witte –  2:12.73

3. Emily Pearson – 2:22.28

200 Backstroke

2. Leah Soukup – 2:37.09

500 Freestyle

1. Marit Isaacson – 5:23.91

2. Annika Johns – 5:30.70

100 Butterfly

2. Lillie Ortloff – 1:02.04

3. Mikayla Witte – 1:02.76

200 IM

1. Marit Isaacson – 2:14.30

400 Freestyle Relay

1. Annika Johns, Abby Yartz, Lucy Peterson, Marit Isaacson

3. Hannah Jones, Mary Davenport, Chelsy Johnson, Alison Gilles

The men’s team dominated with top three finishing sweeps in the 200 free, 100 breastroke, 50 free, 100 free, 200 breaststroke, 1000 fly, and the 400 free relay.

1M Diving

2. Andrew Jensen – 150.90

200 Medley Relay

1. Peyton Richardson, Taylor Vander Jeugdt, Andrew Becker, Kieran Ripken – 1:36.08

2. Dane Hudson, Tyler Teichmiller, Teddy Johnson, Jonathon Cordano – 1:37.11

1000 Freestyle

2. Callen Zemek – 9:54.46

3. Ryan Kawlewski – 10:24.15

200 Freestyle

1. Matt Strom – 1:46.88

2. Eammon McCullough – 1:47.82

3. Ben Urbaniak – 1:51.56

100 Backstroke

1. Peyton Richardson – 53.25

2. Dane Hudson – 53.95

100 Breaststroke

1. Taylor Vander Jeugdt – 1:00.49

2. Tyler Teichmiller – 1:00.68

3. Nyden Hill – 1:01.31

200 Butterfly

1. Jonathon Cordano – 2:01.65

2. Teddy Johnson – 2:04.35

50 Freestyle

1. Andrew Becker – 21.29

2. Kieran Ripken – 22.09

3. Ben Urbaniak – 22.63

100 Freestyle

1. Andrew Becker – 47.73

2. Kieran Ripken – 49.31

3. Matt Strom – 49.73

200 Backstroke

1. Peyton Richardson – 1:58.12

2. Dane Hudson – 1:59.92

200 Breaststroke

1. Nyden Hill – 2:14.08

2. Tyler Teichmiller – 2:14.67

3. Farrque Hussein 2:21.35

500 Freestyle

1. Matt Strom 4:44.19

3. Callen Zemek – 4:49.49

1000 Butterfly

1. Jonathon Cordano – 53.79

2. Andrew Becker – 53.88

3. Teddy Johnson 54.32

200 IM

1. Peyton Richardson – 2:00.06

3. Ryan Kawlewski – 2:06.03

400 Freestyle Medley

1. Jonathan Cordano, Dane Hudson, Matt Strom, Kieran Ripken – 3:15.67

2. Callen Zemek, Ryan Kawlewski, Eamonn McCullough, Ben Urbaniak – 3:19.94

3. Taylor Vander Jeugdt, Jared Dawson, Brady Boie, Teddy Johnson – 3:24

The Gusties next compete when they host the Grace Goblirsch Meet on November 20th beginning at 10 a.m..

 

Leave a Reply