Swim & Dive Prepared for MIAC Championships

Posted on February 11th, 2020 by

SAINT PETER, Minn. – The Gustavus men’s and women’s swim & dive teams are set to compete at the MIAC Championships this week. The four-day event begins 6 p.m. Wednesday with three-meter diving prelims and runs through Saturday night’s final session. The Gustie men are the defending conference champions, while the Gustie women are looking to jump up one spot from their second-place finish last year.

The MIAC Championships are hosted at the University of Minnesota’s Jean K. Freeman Aquatic Center.

MIAC Swim & Dive Championships Webpage

Below is the event schedule with Gustavus’s top competitor in each event and their ranking in the MIAC.

Wednesday Prelims Session – 6 p.m.

Men’s 3-meter diving

  1. Logan Bican – 451.80

Wednesday Finals Session – 7:30 p.m.

Men’s 200 medley relay

  1. Dane Hudson, Taylor Vander Jeugdt, Nolan Larson, Matt Allison – 136.34

Women’s 200 medley relay

  1. Abby Yartz, Hailey Auran, Ellen Hofstede, Alyssa Lokensgard – 1:50.77

Men’s 3-meter diving

Men’s 800 free relay

  1. 7:11.02 (UWSP Invite)

Women’s 800 free relay

  1. 8:14.71 (UWSP Invite)

Thursday Prelims Session – 10:30 a.m.

Women’s 1-meter diving

  1. Sophia Steinberg – 394.50

Men’s 500 free

  1. Callen Zemek – 4:41.84

Women’s 500 free

  1. Annika Johnson – 5:22.49

Men’s 200 IM

  1. Nolan Larson – 1:56.41

Women’s 200 IM

  1. Hailey Auran – 2:15.08

Men’s 50 free

  1. Andrew Becker – 21.26

Women’s 50 free

  1. Ellen Hofstede – 24.34

Thursday Finals Session – 6:30 p.m.

Men’s 500 fee

Women’s 500 free

Men’s 200 IM

Women’s 200 IM

Men’s 50 free

Women’s 50 free

Women’s 1-meter diving

Men’s 400 medley relay

  1. Dane Hudson, Farrque Hussein, Nolan Larson, Matt Allison – 3:34.61

Women’s 400 medley relay

  1. Abby Yartz, Hailey Auran, Ellen Hofstede, Alyssa Lokensgard – 4:07.87

Friday Prelims Session – 10:30 a.m.

Men’s 1-meter diving

  1. Logan Bican – 458.50

Men’s 100 butterfly

  1. Nolan Larson – 51.15

Women’s 100 butterfly

  1. Ellen Hofstede – 1:00.71

Men’s 400 IM

  1. Josh Muntifering – 4:14.69

Women’s 400 IM

  1. Rachel Thate – 4:45.14

Men’s 200 free

  1. Nolan Larson – 1:41.92

Women’s 200 free

  1. Annika Johnson – 1:59.46

Men’s 100 breaststroke

  1. Sam Deyak – 58.83

Women’s 100 breaststroke

  1. Madeline Westendorp – 1:06.38

Men’s 100 backstroke

  1. Dane Hudson – 53.54

Women’s 100 backstroke

  1. Hana Pokornowski – 1:01.74

Friday Finals Session – 6:30 p.m.

Men’s 100 butterfly

Women’s 100 butterfly

Men’s 400 IM

Women’s 400 IM

Men’s 200 free

Women’s 200 free

Men’s 100 breaststroke

Women’s 100 breaststroke

Men’s 100 backstroke

Women’s 100 backstroke

Men’s 1-meter diving

Men’s 200 free relay

  1. Dane Hudson, Shane Williams, Sam Deyak, Andrew Becker – 1:24.95

Women’s 200 free relay

  1. Abby Yartz, Alyssa Kohorst, Alyssa Lokensgard, Ellen Hofstede – 1:39.82

Saturday Prelims Session – 10:30 a.m.

Women’s 3-meter diving

  1. Sophia Steinberg – 383.30

Men’s 200 backstroke

  1. Shane Williams – 1:58.45

Women’s 200 backstroke

  1. Rachel Thate – 2:12.59

Men’s 100 free

  1. Nolan Larson – 47.07

Women’s 100 free

  1. Ellen Hofstede – 53.09

Men’s 200 breaststroke

  1. Sam Deyak – 2:09.70

Women’s 200 breaststroke

  1. Hailey Auran – 2:27.47

Men’s 200 butterfly

  1. Nolan Larson – 1:54.94

Women’s 200 butterfly

  1. Ellie Speedling – 2:20.02

Saturday Finals Session – 6:30 p.m.

Men’s 1650 free (2:30 p.m.)

  1. Ryan Kawlewski – 16:32.74

Women’s 1650 free (2:30 p.m.)

  1. Allie Mayfield – 18:30.98

Men’s 200 backstroke

Women’s 200 backstroke

Men’s 100 free

Women’s 100 free

Men’s 200 breaststroke

Women’s 200 breaststroke

Men’s 200 butterfly

Women’s 200 butterfly

Women’s 3-meter diving

Men’s 400 free relay

  1. Erik Small, Andrew Becker, Matt Allison, Nolan Larson – 3:11.02

Women’s 400 free relay

  1. Amelia Bjorklund, Alyssa Lokensgard, Abby Yartz, Ellen Hofstede – 3:37.45
 

Leave a Reply